تفاوت زندگي در آرامش و بهره‌وري در برابر زندگي با استرس و ناراحتي در يک مهارت ساده است:

يادگيري نحوه نه گفتن!

در زماني که کارهاي زيادي داريد و يا مهلت انجام کار، غيرقابل قبول است! نه گفتن منجر به تفاوت‌هاي زير در زندگي خواهد شد:

• برنامه زمانبندي کاملا فشرده و در مقابل، برنامه زمانبندي باز؛

• داشتن کارهاي بيش از حد و در مقابل، مقدار مناسب کارها؛

• ساعت‌هاي کاري ديوانه‌وار زياد و در مقابل، رسيدن بدون استرس به مهلت انجام کار!

اما نه گفتن حتما سخت هست. ممکن است راحت نباشد که نه بگوييم!

چون:

• از احساس ناراحتي ديگران

• از اين‌که به نظر بيايد نمي‌توانيم امور کاري خودمان را مديريت کنيم

• يا فرصت‌هاي کنوني و آينده را از دست بدهيم

نگران هستيم!

اما واقعيت اين هست که وقتي هرگز نه نگوييم، به احتمال زياد مواردي که از آن مي‌ترسيم بيشتر خواهند شد.

زمانيکه در زمان نياز نه بگوييم! احتمال شکست در کارها و حفظ سلامتي‌مان را افزايش داده‌ايم.

خب حالا سوال اين هست که دقيقا چه زماني نه بگوييم؟ در ادامه چندتا از بهترين استراتژي‌هاي نه گفتن را با هم ميبينيم:

براي‌ اينکه به طور قابل توجهي در برنامه روزانه از زمانمان بهتر استفاده کنيم، لازم هست در مقابل تعهدات زماني که به بهترين روش زمان روزانه ما را صرف نخواهند کرد، «نه گفتن!» را شروع کنيم. اين يعني تغيير بدهيم خودمان را از راه کمترين مقاومت در مقابل کليه درخواست‌هايي که به سمت ما ميايد و بجاي آن اين سوال را بپرسيم:

اين يعني تغيير بدهيم خودمان را از راه کمترين مقاومت در مقابل کليه درخواست‌هايي که به سمت ما ميايد و بجاي آن اين سوال را بپرسيم:

آيا اين بهترين مدل صرف زمان امروز من هست؟

چند مثال:

1. از ما خواسته شده که در يک گروه داوطلب شويم. اين يک موقعيت خوب هست؛ اما با احساسات شخصي يا اهداف بهبود مهارتهاي حرفه‌اي ما هماهنگ نيست. درواقع بايد حداقل سه تا پنج ساعت از وقت کاري هر هفته را صرف اين گروه کنيم که در يک ماه به 12 تا 20 ساعت ميرسد!

خب، پس يک نفس عميق بکشيم و به آرامي بگوييم:

«از شما بسيار سپاسگزارم که از من خواستيد تا بخشي از اين گروه باشم. براي من باعث افتخار هست، اما با تمام احترام برايم امکان پذير نيست چون زمان خالي ندارم فعلا. از درک شما ممنونم.»

• از ما خواسته شده است که در جلسه‌اي شرکت کنيم که حضور ما ضروري نيست. درواقع، حضور ديگر همکاران ما ممکن است مناسبتر باشند.

خب، پس يک نفس عميق بکشيد و براي نه گفتن به آرامي بگوييد:

«من دعوت به جلسه را ديدم و از اين دعوت متشکرم؛ اما حميد همکارم نماينده واحد ما خواهد بود. من مطمئن هستم که حميد به خوبي در جلسه ايفا نقش خواهد کرد و پس از آن صورتجلسه و آنچه بايد انجام دهيم را به ما اطلاع خواهد داد.»

• از ما دعوت شده تا با افرادي که معمولا آنها را ميبينيم به ناهار برويم؛ اما پروژه‌اي باز براي کار داريم؛ يا ميخواهيم به باشگاه برويم! يا اصلا ميخواهيم استراحت کنيم!

خب، پس يک نفس عميق بکشيم و براي نه گفتن به آرامي بگوييم:

«از دعوت شما بسيار ممنونم؛ اما جاي ديگه‌اي قول دادم.»

نه گفتن به مواردي که زمان ما را به نحوي پر مي‌کند که با اولويت‌بندي و يا نيازهاي ما هماهنگي ندارد ممکن است کمي منجر به احساس ناراحتي شود، اما در پايان زمان قابل توجهي را براي ما حفظ ميکند تا به اموري که مهم‌تر هستند برسيم و احساس بهتري داشته باشيم.

کسب مهارت شغلي

اکثر ما (مديران و کارمندان) وظايف بسياري در ليست کارهاي خود داريم تا بتوانيم در يک روز انجام دهيم؛ به ويژه براي کساني که بايد قبل از کارهاي خود به ديگران کمک کنند و يا آنها را از وظايفشان باخبر نمايند.

راه حل خيلي ساده هست، نه بگوييم!

وقتي ديگران از ما ميخواهند کاري را انجام دهيد که کار ما نيست؛ کاملا حق با ما هست که نه بگوييم! اما اگر در گذشته در چنين شرايطي معمولا «بله!» گفته‌ايم نياز به يادگيري مجدد اين داريم که نه بگوييم به افرادي که عادت کرده‌اند هر کار کوچکي را به ما ارجاع دهند.

نگران نباشيد، آنها در طي زمان يادخواهند گرفت که پاسخ ما چيست وقتي از ما بشنوند که:

1. «اين تخصص من نيست. به نظرم با نادر که در اين زمينه تخصص دارد و حتما خوشحال مي‌شود تا به شما کمک کند تماس بگيريد.»

2. «فکر مي‌کنم محمد، کارآموز ما مي‌تواند براي جلسه فردا اتاق رزرو کند. من به محمد خواهم گفت!»

3. معمولا فردي که جلسات را هماهنگ ميکند صورتجلسه را آماده ميکند!

هنگامي که از ما خواسته مي‌شود که پروژه‌اي را بگيريم اما آنقدر کار داريم که نميتوانيم الان به اين کار برسيم زمان آن رسيده تا به آرامي آن را رد کنيم و بگوييم:

• «به نظرم اين پروژه بسيار جالب هست؛ اما متأسفانه در حال حاضر بيش از توانم هست. براي انجام اين پروژه به بيش از دو هفته وقت نياز دارم و اگر براي شما زمان انجام کار بسيار مهم هست به نظرم بهتر هست به فردي داده شود که زمان کافي براي انجام و توجه بيشتر به اين پروژه را دارد.»

• و بالاخره وقتي که در يک جلسه درباره وظايف مختلفي که نياز به تکميل شدن دارند صحبت مي شود، اما امکان دريافت زمان بيشتري نداريد، با احتياط ادامه دهيد!! :

چيزي نگوييد!

داوطلب نشويد!

پيشنهاد کمک ندهيد!

داشتن يا نداشتن آرامش با خودمان هست!

البته که انتظارات محيط‌هاي کاري متفاوت هست به خصوص دقت کنيم که در ايران زندگي ميکنيم!! پس استفاده از اين موارد بسته به شرايط و موقعيت ها متفاوت هست، اما دانستن آنها از ندانستن آنها مهم‌تر هست!

مشخصات

• جهت مشاهده منبع اصلی این مطلب کلیک کنید
  • کلمات کلیدی منبع : زمان ,گفتن ,انجام ,بگوييم ,کنيم ,زندگي ,کليه درخواست‌هايي ,مقابل کليه ,عميق بکشيم ,آرامي بگوييم ,براي انجام ,تغيير بدهيم خودمان ,يعني تغيير بدهيم
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

سمپاشي منازل در تهران آزفنداک سازندگان برتر ایران rajoox Angela Neal چرتک بلاگ خامنیسم فرم اصیل