زودرنجي بيش از حدم نه تنها اطرافيانم را آزار مي دهد, بلکه اين روزها بيش از پيش براي خودم آزاردهنده و نگران کننده شده است مهم نيست چه کسي مقابلم قرار گرفته باشد, با يک حرف ساده يا انتقاد کوچک به شدت ناراحت و حتي عصباني مي شوم

? اگر از من انتقاد کند شکنجه اش مي دهم

زودرنجي بيش از حدم نه تنها اطرافيانم را آزار مي دهد، بلکه اين روزها بيش از پيش براي خودم آزاردهنده و نگران کننده شده است. مهم نيست چه کسي مقابلم قرار گرفته باشد، با يک حرف ساده يا انتقاد کوچک به شدت ناراحت و حتي عصباني مي شوم. 30 ساله ام و شغلم تدريس است. کافي است يکي از همکاران يا روسايم از کارم انتقاد کند و بگويد اينجاي کار را کم گذاشتي تا با او دشمن شوم. شنيدن چنين موضوعي حسابي به من برمي خورد و لجبازي ها و تلاشم براي انتقام گرفتن چند برابر مي شود. از آن لحظه به بعد، با تمام وجود سعي مي کنم او را آزار دهم. پيامک مي زنم و همه عيب هايش را پشت سر هم مي نويسم يا با يک تلفن او را از حرفي که زده پشيمان مي کنم. نه تنها ايرادهايش را به زبان مي آورم، بلکه آنها را پررنگ تر از آنچه در واقعيت هست جلوه مي دهم و هر چه دلم مي خواهد به او مي گويم.

بعد هم براي اينکه خودم را آرام کنم، مي گويم بهتر است ديگر با من تماس نگيري و رابطه را براي هميشه قطع کنيم. خودم مي دانم که تند مي روم و اشتباه مي کنم، اما نمي توانم راه ديگري را پيدا کنم. وقتي آدم هايي که از من انتقاد کرده اند را آزار مي دهم آرام مي شوم و وقتي به من التماس مي کنند، لجبازي ام را بيشتر مي کنم. من هميشه آدم زودرنجي بودم اما 2 سال است که اين رفتارها را به شکلي افراطي نشان مي دهم. به خاطر اين برخوردها بسياري از دوست هايم را از دست داده ام و حتي نزديک بود کارم را هم از دست بدهم. حتي در همان لحظه اي که اين رفتارها را نشان مي دهم، مي دانم که تند مي روم و واقعيت آن چيزي نيست که من به زبان مي آورم، اما نمي توانم ميل بيش از اندازه انتقام که در من است را کنترل کنم و لجبازي را کنار بگذارم. واقعا دوست دارم تغيير کنم اما نمي دانم چطور. لطفا من را راهنمايي کنيد.

زودرنجي

? مشاور پاسخ مي دهد: را ه را اشتباه مي روي! مسير تازه اي را پيدا کن

دوست عزيز با توجه به توضيحاتي که مطرح کرديد، احتمال مي دهيم که شما تيپ شخصيتي منفعل-پرخاشگر داشته باشيد اما براي اطمينان از اين تشخيص، بايد بررسي هاي دقيق تري توسط متخصص انجام شود. خوشبختانه شما از غيرواقعي بودن اين تفکرات با خبريد و براي تغيير کردن مصمم هستيد. اما مراقب باشيد. سهل انگاري و گذشتن از کنار اين رفتارها مي تواند اوضاع را بدتر کند. خيلي وقت ها افراد نشانه هاي اختلال را در خود مي بينند اما از کنار آن مي گذرند و به مشکل اجازه مي دهند در زندگي شان ريشه بدواند. اگر شما پيش از اين براي تغيير رويه تلاش جدي به خرج نداده بوديد، وقت آن است که از همين لحظه روي رفتارهاي خود دقت کنيد و براي کنترل خود و افکارتان و همچنين پيدا کردن راهي تازه تلاش کنيد و درکنار جديتي که خودتان براي اصلاح اين افکار و رفتارها داريد، براي ايجاد تغييرات با ثبات و بنيادين از روانشناس کمک بگيريد. در ادامه اين مطلب، از شما مي خواهيم که صادقانه به اين تست پاسخ دهيد و بعد از انجام آن، توصيه هاي ما را با دقت بخوانيد. فراموش نکنيد خواندن اين توصيه ها به برطرف شدن مشکل شما نمي انجامد و تنها شروعي است براي راه درازي که در پيش داريد.

? چه نمره اي مي گيريد؟

اگر از اين 8 مورد، 4يا 5 ويژگي را در خود مي بينيد، براي بررسي بيشتر و پيدا کردن ميانبري براي رسيدن به آرامش حتما به روانشناس مراجعه کنيد چراکه با اين وجود، حل مشکل تنها توسط خود شما آسان نيست. اما اگر تنها دو يا سه ويژگي در شما ظاهر شده است، وقت آن است که با اراده محکم تر، بالا بردن آگاهي خود و تلاش هوشيارانه راه را براي بزرگ تر شدن مشکل ببنديد.

? خودتان را در آينه ببينيد

کافي است آينه اي برداريد و خودتان را همانطور که هست ببينيد. هميشه قدم اول براي تغيير خود آگاهي است. پس ويژگي هاي تان را زير ذره بين بگذاريد و خودتان را بشناسيد. تا زماني که شما ميزان شيوع اين رفتارها را در خود ندانيد و از آسيبي که اين واکنش ها به شما مي زنند بي خبر باشيد، نمي توانيد براي تغيير تلاش کنيد. نمي گوييم کار شما تمام است، بلکه مي گوييم شما هم مثل بسياري افراد ديگر گرفتار مشکلي شده ايد که با تلاش و جديت قابل حل است. اما اول بايد خودتان بپذيريد که با مشکلي جدي روبه رو هستيد.

? بدانيد که تنها نيستيد

شايد بتوانيم بگوييم حدود 80 درصد از ما و آدم هاي دور و برمان، به نوعي درگير ويژگي هايي هستيم که کم و بيش به اين اختلال پهلو مي زنند اما ميزان بروز اين ويژگي ها در رفتارهاي ما متفاوت است و همين شدت و مدت بروز آنهاست که از رفتارهاي عادي آنها را متمايز مي کند. پس خود را از ديگران جدا نبينيد و اميد داشته باشيد که با تلاش هاي تان سهم اين موارد در رفتارهاي شما کمتر شود.

زودرنجي

? جر و بحث نکنيد

اگر آنها در اشتباه باشند و آگاهانه براي رنجاندن شما قدم برداشته باشند، در فرصت ديگري مي توانيد اين موضوع را با آرامش با آنها در ميان بگذاريد و از حق خود دفاع کنيد. اما در لحظه اي که با انتقاد آنها مواجه مي شويد، به جاي لجبازي به حرف هاي شان گوش دهيد و به خود براي بررسي دقيق تر فرصت دهيد. شما در روزهاي بعد و با حفظ آرامش تان بهتر مي توانيد از پس آنها بربياييد.

? روانشناسي بخوانيد

مطالعه کتاب هاي روانشناسي کمک بزرگي به شما مي کند. توصيه مي کنم مبحث «اختلال شخصيت» در کتاب «عشق ويرانگر» را بخوانيد. با کمک اين کتاب مي توانيد ميزان ريشه دواندن اين مشکل را در روان خود با دقت بيشتري بررسي کنيد و نسبت به ماهيت آن آگاه تر شويد.

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

باغ، باغچه، زمین و ویلا در شهریار سبک دکوراسیون منزل آموزش رایگان بورس نقش بستان ارائه دهنده تمامی خدمات طراحی واجرای دکوراسیون داخلی ومحوطه شاهد تبریزی - شعر و فلسفه مؤسسه فرهنگی مذهبـی میثاق اناربیج جامع ترین وبگاه تخصصی اخبار استانی کنترل حشرات وجوندگان موذی